Vadgesztenye (Aesculus Hippocastanum)
2014.05.25. 23:25
Nagy termetű, 30-35 m magasra növő lombhullató fa, koronája árnyékot adó, díszfaként is közkedvelt. Levele összetett, fogazott. Makktermése, a vadgesztenye kupacsa zöld, a gesztenyénél kevésbé tövises, magja fényes, vörösesbarna színű, nem ehető, de a népi gyógyászat és a gyógyszeripar is felhasználja.
Alkalmazás:
külsőleg:
- sérülés utáni ödéma felszívódására
- visszérgyulladásra, visszeres lábszárfekélyre
- aranyérre
- vénás trombózisra
- ízületi gyulladásra
Otthon:
- mosószernek (csak a termését)
- tinktúrának
- fürdőszereknek
- krémeknek
- borogatásnak.
Gyógyászati célokra a növény magját, virágját, kérgét és levelét használják. Gyűjtési ideje április-május; június-július.
A Vadgesztenye felhasználása:
Az eszcin csökkenti a kis erek áteresztőképességét és megszünteti a szövetekben lévő folyadék-felhalmozódást. Az anyagot, valamint a drog kivonatait (nem tea formájában! ) számos készítmény tartalmazza, amelyek krónikus vénás panaszok, így a lábakban fellépő, visszértágulat okozta fájdalom, nehézségérzet, duzzanat, valamint aranyeres bántalmak csillapítására szolgálnak. Izomzúzódások, fagyási sérülések és vérkeringési zavarok elleni bedörzsölőszerek és fürdők alkotórésze is. A kéregből nyerik az eszkulint, amelyet UV-B elnyelő tulajdonsága révén fényvédő krémekben használnak. A leveleket és a virágokat hagyományosan reumás bántalmak enyhítésére alkalmazzák. Irodalmi adatok gyermekeknél a mag és a héj darabkáinak fogyasztása következtében a gyomor-bél traktus irritációjáról számolnak be.
Tea: 3 dl forró vízzel forrázunk le 1 teáskanálnyi szárított vadgesztenyelevelet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Mézzel édesíthető. Tinktúra: 100 ml 38 %-os pálinkához keverjünk 2 evőkanálnyi szárított és porított vadgesztenyelevelet és 2 evőkanálnyi vadgesztenye-lisztet, majd légmentesen zárjuk le, és hagyjuk állni 10 napig. Ezt követően szűrjük le, és sötét üvegben tároljuk. Fájó, sajgó ízületekre alkalmazzuk bedörzsölő-szerként. Pép: 2 evőkanálnyi vadgesztenyelisztet keverjünk össze 2 evőkanálnyi búzaliszttel, és adjunk hozzá annyi 10 %-os étkezési ecetet, hogy kenhető péppé váljon. Fájó, sajgó ízületekre adható. Fürdő: 2 evőkanálnyi szárított és porított vadgesztenye-levelet és 2 evőkanálnyi vadgesztenye-lisztet forrázzunk le 3 dl forrásban lévő vízzel, majd 8-10 perc után szűrjük le, a főzetet öntsük a fürdővízhez. Visszér, aranyér esetén jótékony kúra. Terméséből a vénákat erősítő, visszérbántalmak ellen alkalmazott gyógyszereket állít elő a gyógyszeripar, a drogkivonat (eszcin) homeopátiás gyógyszerkészítményekben is megtalálható.
Az eszcin jótékony hatással van az erekre, különösen a vénákra, éppen ezért gyakran alkalmazzák visszérbántalmak, lábszárfekély és vérkeringési zavarok esetén. A kéregből nyert eszkulin fényvédő krémek gyakori alkotórésze. A leveleket hagyományosan ízületi bántalmak enyhítésére használják. Külsőleg régóta használják fekélyek és bőrbetegségek kezelésére, aranyér ellen pedig ülőfürdőként.
Jó tudni a Vadgesztenyéről!
A vadgesztenyelevélből készült teát vese- és májbetegségek esetén, valamint várandósság és szoptatás ideje alatt ne fogyasszuk! A plazmaproteinhez kötődő eszcin más gyógyszerek megkötését akadályozhatja. Egyes adatok szerint a gyermekeknél gyomor-bélrendszeri irritáció lépett fel a mag és a héj darabkáinak fogyasztását követően.
Érdekesség a Vadgesztenye kapcsán:
A vadgesztenye kérgét előszeretettel alkalmazzák napfényvédő szerek, krémek előállítása során. Magvát egyes országokban a házi állatok takarmányához adják, a magból keményítőt is készítenek. A babona szerint, ha gesztenyét hordunk zsebeinkben, megvéd bennünket a betegségektől.
Hatóanyag: adenin, adenozin, aeszcin, allantoin, aminosav, angelikasav, arginin, cianidin, citromsav, aserző anyagok, d-provitamin, ecetsav, flavoglikozid, flavonoid, fraxin, glikozid, glükóz, guanin, hisztidin, kámforolaj, karotin, katechol, keserűanyag, kolin, kumarin, kumarin glikozid, kvercitrin, limonén, linolénsav, palmitinsav, pektin, rutin, szacharóz, szaponin, szerin, sztearinsav, tannin, triterpén
Vitamin: C, K
Forrás:
http://fitoterapiakalauz.hu/vadgesztenye-aesculus-hippocastanum/
http://www.gyogynovenyhatarozo.hu/vadgesztenye/
|