ÉSSZERŰ TISZTASÁG – MOSÁS
Fekete Mihályné 2014.02.17. 14:17
Mosás során is igyekezzünk olyan módszereket és programokat alkalmazni, melyekkel elkerülhetjük a vegytisztítás okozta környezetszennyezést. Csak olyan mosószert használjunk, amelyik nem mérgező. Ha megfogadjuk az alábbi tanácsokat, a ruháink tovább maradnak szépek:
- mosás előtt a ruhákat válogassuk szét szín szennyeződés mértéke és szövettípusok szerint
- ürítsük ki a zsebeket, a szalagokat kössük meg, gomboljuk be, cipzározzuk be a ruhákat, fordítsuk ki a farmernadrágokat,
- kezeljük az erős foltokat,
- ha lehet, mossunk hideg vízzel,
- az apró vagy kényes darabokat tegyük mosózsákba,
- a mosógépet mosás után töröljük ki, és időnként futtassunk le egy programot mosószer helyett ecettel.
- a paplanokat, párnákat, takarókat rendszeresen rázzuk fel és szellőztessük.
A bolti mosószer helyett magunk is készíthetünk általános mosóport a következőképpen: keverünk össze egy műanyag zacskóba 1 csésze mosószódát, 2 csésze finomra reszelt tiszta szappant, 1 csésze sót, 1 csésze bóraxot és 1 csésze szódabikarbónát. A mosóport tároljuk légmentesen záródó edényben. A bórax fehérít, ezért sötét ruháknál a bóraxot és a mosószódát kihagyom és kétszeres mennyiségű szódabikarbónát használok.
Öblítőszer helyett ecetet használok, de a szódabikarbóna is lágyítja a szövetet. Az ecetnek a ruhákon nincs szaga, de ha valaki illatra vágyik tegyen az öblítőszer adagolóba az ecet vagy a szódabikarbóna mellé néhány csepp illóolajat.
Nagyszerű foltletávolítókat készíthetünk házilag:
- ¼ csésze bóraxot töltsünk egy flakonba és tegyünk hozzá 5dl vizet. Ezt a szert permetezzük a foltra mosás előtt
- 3 teáskanál környezetkímélő mosogatószerhez adjunk 3 evőkanál glicerint és 4 dl vizet. permetezzük a foltra, hagyjuk rajta 15-30 percig, majd mossuk ki.
- 1 evőkanál ecetből és 1 teáskanál szódabikarbónából készült pasztával dörzsöljük be a gallérokat.
- citromlével dörzsöljük be a foltot, mossuk ki, majd napon szárítsuk.
- a rúzsfoltot eukaliptuszos ronggyal dörzsöljük át, majd mossuk ki.
- a régi terítők barna foltjait mosás előtt szódabikarbónából és citromléből készült pasztával dörzsöljük be
- a napfénynek természetes fehérítő, és antibakteriális tulajdonsága van, ezért ha csak lehet a napon szárítsuk a ruhákat
- a klórtartalmú fehérítők helyett használjunk bóraxot. ½ csészényit tegyünk a mosógépbe, és 60 C fok felett mossunk. A konyharuhák zsírtalanításához és fertőtlenítéséhez is használhatunk bóraxot.
Használjuk ezeket a módszereket, nem időigényesek, és megéri, mert nem csak a környezetünket, hanem saját és az utánunk következő generáció egészségét is megóvhatjuk általuk!
Forrás: Dr. Dróth Júlia Hogyan éljünk harmóniában a természettel?
/Továbbá nagyon jó mosószer a vadgesztenye. Ez ősszel ingyen áll a rendelkezésünkre, csak tárolásnál vigyázzunk, mert könnyen megpenészedik. Elkészítése nagyon egyszerű:
1. Főzzük a gesztenyéket forró vízben kb. 10 percig. Ekkor megpuhul.
2. Így könnyen eltávolítható a kemény héja. Vágjuk félbe és szedjuk ki a belét.
3. Daraboljuk fel, majd tegyük egy vászon/textil zacskóba, vagy akár egy zokniba.
4. Tegyük a ruhák közé és indulhat a mosás.
Színes ruhákhoz kitűnő, de a fehérekhez is jó, viszont itt fehérítés céljából lehet hozzátenni egy kis szódabikarbónát is. (Szerk.: Fekete Bence)/
|