Önellátás : ÉSSZERŰ TISZTASÁG – KÖRNYEZETTUDATOS VÁLASZTÁS |
ÉSSZERŰ TISZTASÁG – KÖRNYEZETTUDATOS VÁLASZTÁS
Fekete Mihályné 2014.02.16. 11:56
Mottó: „Csak addig élünk, míg a Földet életben tartjuk” /Dan George törzsfőnök/
Hogyan készíthetünk házilag:
- zsír és foltok eltávolítására, rozsdamentes mosogatók, csempézett fafelületek, műanyagok tisztítására tisztítószert,
- s fürdőszoba tisztán tartásához takarítószert,
- és súrolókrémet?
Az előző számban ismertettem, miért használjunk házi tisztítószereket. Most arról esik szó, hogy miért NE használjunk vegyszereket. A boltban kapható vegyszerek tartalmazhatnak olyan összetevőket, melyek károsak lehetnek a környezetre és az egészségünkre. Ilyen alkotórészek a következők:
- alkil-fenol-etoxilátok – ezek befolyásolhatják a halak, madarak, emlősök szaporítószerveinek működését,
- triklozán – klórral reagálva kloroformot hoz létre, így veszélyes dioxinok keletkeznek,
- toluol, vagy triklór-etilén – egy részét rákkeltő hatásúnak tartják, a formaldehid émelygést, légzési nehézségeket, bőrkiütést okoz,
- a csíraölő, felületaktív- , tartósító anyagok szemirritációt és allergiás tüneteket okozhatnak,
- para-diklór-benzol – máj-és idegrendszeri károsodást okoz
- klór és nátrium-hipoklorid – irritálja a szemet és a tüdőt savas tisztítószerekkel keveredve mérgező gázok keletkeznek,
- foszfát – algásodást okoz,
- mesterséges pészmaillat – némelyikük idegméreg lehet,
- nátrium-hidroxid – súlyos irritációt, égési sérülést, vakságot okoz,
- etilén-glikol-éterek – születési rendellenességeket okoz,
- etanol-amid – fejfájás, asztmás rohamot vált ki, a központi idegrendszerre is hatással lehet,
- para-diklór-benzol – súlyos máj- és idegrendszeri károsodást okoz.
Az előző cikkben felsoroltam, miket kell beszereznünk, hogy házi tisztítószereket készíthessünk. Ha ezek megvannak, neki is állhatunk a gyártásnak, vagy inkább a kutyulásnak.
Az ecetről már egy korábbi számban olvashattunk, nem szeretném ismételni. Szódabikarbónával kiegészítve jobb a hatása. Egy kevés ecetet spriccelünk a tisztítandó felületre, szódabikarbónát szórunk rá, és kis idő elteltével tisztára töröljük. De a szódabikarbóna önmagában kevés vízzel elkeverve is hatásos. Négy kanál szódabikarbónához egy kanál vizet keverünk.
Zsír és foltok eltávolítására, rozsdamentes mosogatók, csempézett fafelületek, műanyagok tisztítására készíthetünk ecetes tisztítószert. 2 csésze ecetet, 1 csésze vizet és 25 csepp eukaliptuszolajat permetszóró flakonban összekeverünk. Puha rongyra permetezve dörzsöljük meg vele a felületet.
A fürdőszoba tisztán tartásához jó szolgálatot tesz a levendulás fertőtlenítő szer. 2 kanál denaturált szeszbe, vagy vodkába 25 csepp levendulaolajat adunk egy tiszta üvegben. Egy napig állni hagyjuk, majd ½ l desztillált vizet öntünk hozzá egy permetszóró flakonban. Alaposan rázzuk össze.
A kedvencem a citromos krém, amit súrolásra használok a fürdőszobában ill. a konyhában. ½ csésze szódabikarbónához némi foszfátmentes mosogatószert keverünk, egy teáskanál glicerint adunk hozzá és néhány csepp citromolajat. Nagyon kellemes illatú krémet kapunk, 2dl-es befőttes üvegben tárolható.
Mindenkinek kellemes és illatos időtöltést kívánok!
Forrás: Dr. Dróth Júlia - Hogyan éljünk harmóniában a természettel?
|